Peter Šturman

Bolesti krčnej chrbtice

V tomto článku sa bližšie pozrieme na krčnú chrbticu. Venovať sa budeme jej stavbe, príčinám a prejavom bolesti či prevencii alebo riešeniu problémom s krčnou chrbticou.

Chrbtica ako celok je tzv. centrálna osa ľudskej kostry, ktorá je svojou štruktúrou a premyslenou stavbou fascinujúca a v ľudskom tele plní množstvo rôznych dôležitých funkcií.

Chrbtica je zodpovedná za realizovanie množstva pohybov, slúži ako nosič váhy nášho tela a zároveň chráni chrbticovú miechu.

Zdroj: www.kulturistika.com

Čo je a na čo slúži krčná chrbtica?

Ľudskú chrbticu delíme podľa stavcov na 4 časti – krčné stavce, hrudné stavce, driekové stavce a krížovú kosť / kostrč. V tomto článku upriamime našu pozornosť na stavbu, problémy a ich riešenia krčných stavcov – krčnej chrbtice. Krčná chrbtica pozostáva zo stavcov od C1 až po C7. Najmenším je stavec s označením C1 – inak nazývaný aj ako ako atlas. Pomenovanie dostal po po gréckom mytologickom obri, ktorý podľa povesti držal na svojej šiji nebeskú klenbu. My síce nebeskú klenbu nedržíme, ale, okrem iných stavcov a svalov, je atlas zodpovedný za držanie našej hlavy.

Tak ako sme už aj naznačili – krčná chrbtica je zodpovedná za držanie našej hlavy, ktorá váži 4-5 kilogramov. Okrem toho sú stavce zodpovedné aj za jej pohyb.

Možné príčiny bolestí krčnej chrbtice

Na základe doterajších prieskumov uskutočnených na túto tému vieme, že najčastejšie sa bolesti krčnej chrbtice objavujú u ľudí so sedavým zamestnaním. Sedavé zamestnanie a s ním spojené neprirodzené polohy krčnej chrbtice spôsobujú nadmernú záťaž.

Správna poloha krčnej chrbtice je vo vodorovnej polohe. Pri pozeraní do telefónu či práci za počítačom sa často dostávame do nesprávnej polohy hlavy – pritiahnutím brady k hrudníku, čím dostávame krčnú chrbticu do polohy, ktorá pre ňu z dlhodobého hľadiska nie je vhodná. V zásade platí, že akákoľvek činnosť, ktorá dostáva krk do dlhodobo inej, ako vodorovnej polohy, spôsobuje nadmernú záťaž, z ktorej vznikajú pridružené problémy.

Zdroj: www.freepik.com

Okrem sedavých zamestnaní sa do možných príčin radí aj nadmerná športová aktivity, nesprávny vankúš na spanie či iné činnosti, ktoré pôsobia neadekvátnym zaťažením na našu krčnú chrbticu.

Iné príčiny:

  • zápalové reumatoidné stavy
  • poškodenie nervov v oblasti krku
  • poškodenie medzistavcových platničiek
  • prechladnutie
  • dlhodobý stres
  • nevhodný životný štýl

Príznaky bolesti krčnej chrbtice

Bolesti krčnej chrbtice sa prejavujú častejšie lokálne, a preto je jednoduchšie ich identifikovať. Najčastejšie sa bolesť objavuje priamo na krčnej chrbtici v oblasti krku
v podobe stuhnutého svalstva, zníženej pohyblivosti hlavy či ako pocit mravčenia, alebo pichania.

Bolesť krčnej chrbtice môže vystreľovať aj do iných častí tela, ktoré sú navzájom prepojené nervovou sústavou, a to do: hlavy, ramien, rúk alebo medzi lopatky. K týmto bolestiam sa môže pridružiť aj bolesť hlavy, závrate alebo nevoľnosť až zvracanie.

Zdroj: www.freepik.com

Prevencia vzniku bolesti krčnej chrbtice

Prevencia je v tomto prípade základným kameňom k zdravej krčnej chrbtici bez bolesti. Najdôležitejším predchádzačom je správne držanie tela, a to za všetkých okolností. Je dôležité naň myslieť pri práci, pri chôdzi, ale aj pri odpočinku – správnym držaním tela a hlavy nedáte priestor vzniku bolesti.

Okrem dňa sa treba sústrediť aj na noc – keď spíme. Spánok je značná časť nášho dňa, veď priemerný spánok trvá 7-8 hodín, a preto treba dbať na kvalitný matrac a vankúš – nepodceňujte správny výber!

Preventívne regeneračné masáže v oblasti chrbta a šije sú skvelou prevenciou v boji proti prepuknutiu bolesti krčnej chrbtice do bolestivej blokády. Občasnou návštevou rehabilitačného – masážneho štúdia dokážeme efektívne uvoľniť napätie v oblasti krku a predísť tak vážnejším bolestiam.

Bolesti krčnej chrbtice

Keď už je neskoro...

Zobudili ste sa s poriadnou bolesťou v krku alebo vás zablokovanie postihlo v ten najmenej vhodný čas, zažili sme to takmer všetci. Ako postupovať, keď k tomu došlo?

Bolestivé miesto je prvých 48-72 hodín treba chladiť, potom môžete krk zahrievať sprchami, či teplými obkladmi. Dočasnú úľavu od bolesti môžu privodiť aj lieky proti bolesti, avšak
s takouto samoliečbou opatrne, vždy sa poraďte s lekárom.

Po odznení najhoršej bolesti je vhodné navštíviť masážne štúdio, v ktorom formou masáže a jemnej chiroterapie (naprávanie) uľavíme od pretrvávajúcej bolesti, tlaku či obmedzenia pohybu.

Nezabúdajte na svoje zdravie a myslite na to, že zdravotné problémy sa nedá zamiesť pod koberec. Objednajte si svoj termín v našom rezervačnom systéme a príďte zrelaxovať svoje telo, ale aj myseľ!

Zdroje:

  • https://www.europainclinics.sk/
  • https://revitalis.sk/
  • https://www.benulekaren.sk/
  • https://emi.sk/