Peter Šturman

Infrasauna – lepšia ako ostatné?

Infrasauny si už svoje miesto na trhu našli, avšak dodnes sa vedú debaty o tom, či sú lepšie alebo horšie ako klasické sauny. V tomto článku si bližšie rozoberieme benefity saunovania a pozrieme sa aj na porovnanie klasických a infračervených sáun.

1. Detoxikácia organizmu a vyplavenie toxínov

Náš organizmus je náchylný na ukladanie toxických látok. Ukladajú s v tkanivách – napr. tukových, kde sa hromadia toxické látky ako – síra, ťažké kovy, ortuť, formaldehyd a iné.

Naše telo sa zbavuje toxických látok viacerými spôsobmi, avšak ten najefektívnejší je práve potenie. Odporúčaný čas v infrasaune je 25-35 minút a sprevádzajú ho teploty od  40 do 60 °C – práve tieto teploty telu dávajú podnet na to, aby sa začalo potiť a vyplavovať tak nahromadené toxíny v našom organizme. Vzhľadom na to, že koža je najväčší orgán v ľudskom tele – potením z neho infrasauna vytvára najrozsiahlejší detoxikačný prostriedok.

www.freepik.com

2. Relaxácia

Ďalším z benefitov infrasauny je celková relaxácia a regenerácia organizmu. Pôsobením tepla a infračerveného žiarenia sa svaly a pokožky uvoľňujú a človek sa tak cíti lepšie. Mierne zvýšená teplota relaxuje aj našu myseľ, ktorá teplo vníma ako pocit bezpečia, pokoja a pohody – len si spomeňte na pocit, keď sa v zime prikryjete hrubou perinou.

Ak sa pozrieme na chemické procesy v našom tele, tak infrasauna pozitívne vyplýva na našu hladinu kortizolu (stresového hormónu), ktorý sa vplyvom infrasauny dostáva na nižšie hodnoty.

3. Úľava od bolesti

Bolesť je často spôsobená napätím v našich svaloch a kĺboch. Prehriatím dokážeme svaly a kĺby uvoľniť tak, že z nich toto napätie vypustíme a dochádza tak k čiastočnej alebo úplnej úľave od bolesti.

Celkové prehriatie organizmu pôsobí aj ako rozširovač našich ciev, a preto pozitívne vyplýva na cirkuláciu krvi v našom organizme – prísunom potrebných živín dokáže naše telo rýchlejšie regenerovať rôzne zranenia.

www.freepik.com

4. Blahodarné účinky na pokožku tváre a tela

Potením sa z pokožky uvoľňujú odumreté časti kože, čím prispievate k jej okysličeniu a následnému mladšiemu vzhľadu. Pravidelným saunovaním získate pružnú, prekrvenú a žiarivú pokožku. Skvelým benefitom je aj zmiernenie estetických prejavov celulitídy, ekzémov či lupienky.

www.freepik.com

5. Sauna podporuje funkčnosť kardiovaskulárneho systému

Pri vysokých teplotách sa pokožka prehrieva a telesná teplota stúpa. V reakcii na tieto zvýšené hladiny tepla sa krvné cievy v blízkosti kože rozširujú a srdcový tep sa zvyšuje. Lekársky výskum ukázal, že srdcová frekvencia môže stúpnuť zo 60-70 tepov za minútu (úderov za minútu) na 110-120 tepov za minútu v saune (140-150 tepov za minútu pri intenzívnejšom saunovaní. Ukázalo sa, že pravidelné saunovanie znižuje riziká ochorenia kardiovaskulárneho systému.

www.freepik.com

6. Regenerácia po športovej aktivite

Sauna uvoľňuje svaly a zmierňuje bolesti svalov a kĺbov. Vplyvom tepla telo uvoľňuje endorfíny, ktoré pomáhajú minimalizovať bolesť po športovej aktivite. Keď sa telesná teplota v horúčave sauny zvyšuje, cievy sa rozširujú, čo umožňuje zvýšený krvný obeh, čo zase urýchľuje prirodzený proces regenerácie poškodených svalových vlákien. Infrasauna pomáha uvoľniť nahromadenú kyselinu mliečnu a iné toxíny, ktoré sa počas športovej aktivity nahromadili v našich svaloch a spôsobujú tzv. „svalovku“.

Infrasauny verzus tradičné a parné sauny

Hlavný rozdiel medzi infrasaunami a tradičnými saunami je v tom, ako využívajú teplo. Tradičné sauny využívajú jeden ohrievač, ktorý ohrieva vzduch. Infrasauny využívajú pokročilú terapiu na podporu akumulácie tepla v tele, pričom len malé percento tepla ohrieva vzduch. Výsledkom je silnejší efekt potenia, pričom teplota okolitého vzduchu je nižšia. Infrasauna teda ponúka všetky relaxačné výhody tradičnej parnej sauny, a to všetko pri oveľa príjemnejšej teplote.

www.freepik.com

Infrasauna alebo parná sauna?

Záleží na tom, čo hľadáte. Ak si ako mnoho ľudí neviete predstaviť saunu bez horúcich kameňov, pary a vysokej horúčavy – potom by pre vás mohla byť tradičná sauna tou najlepšou voľbou. Ak sa vám však teplo v tradičných saunách zdá trochu priveľa, – potom by vám mohla byť príjemnejšia infrasauna.

Infrasaunu nájdete aj v našom masážnom štúdiu – využiť ju možete spolu s masážnou terapiou, pretože prehriate svalové vlákna sú voľnejšie, a preto sa účinok masáže či chiroterapie zvyšuje. Zarezervujte si svoj termín v našom rezervačnom systéme.

Zdroje:

https://www.sauny.sk/

https://welldo.sk/

https://ponteo.sk/

https://www.healthline.com/

https://www.spaworld.com

https://infraredsauna.com/

https://www.finnleo.com/