Peter Šturman

Mýty o masážach - vyvrátené alebo potvrdené

Keďže sa masáže stali veľmi populárnou relaxačnou a regeneračnou terapiou, pridružili sa k nim aj rôzne mýty. Zatiaľ čo masáž má obrovské množstvo overených benefitov, často sa s ňou spájajú niektoré vymyslené mýty. Aby sme vás v tejto problematike zorientovali, odhaľujeme pár najčastejších mýtov o masážnej terapii, ktoré ste už možno aj počuli.

Mýtus č. 1: Všetky masáže sú rovnaké

Toto tvrdenie nemôže byť ďalej od pravdy. Terapeutické, hĺbkové, manuálne lymfodrenážne, relaxačné, športové, detské, klasické a rôzne iné druhy masáži sa zameriavajú na rôzne oblasti tela a sprevádzajú ich techniky, ktoré sú špecifické pre každú z týchto masáží osobitne.

Určiť, ktorá masáž je pre vás najlepšia, sa dá počas rozhovoru s masážnym terapeutom. Napríklad: ak ste športovec, športová masáž môže byť skvelým spôsobom, ako sa pripraviť na zápas alebo sa po ňom zotaviť.

Mýtus č. 2: Masáž je iba relax

Zatiaľ, čo masáž môže byť skvelou formou relaxu, nie je to jediný dôvod, prečo sa niekto obráti na maséra či terapeuta. Masér alebo terapeut je prevažne vyhľadávaný na liečbu zdravotných problémov, regeneráciu či na zmiernenie bolestí. Je však dôležité poznamenať, že masáž môže byť súčasťou vašej rutiny a pravidelné masáže vyplývajú veľmi pozitívne na vaše zdravie.

Keď telo čelí stresovým situáciám, dochádza k niekoľkým reakciám – napr. uvoľňovanie stresového hormónu (t. j. kortizolu), ktorý, ak sa v tele vyplavuje príliš často, môže spôsobiť dlhodobé zdravotné ťažkosti.

Zdroj: www.freepik.com

Stres sa môže v tele prejaviť ako rôzne bolesti, svalové napätie, vyčerpanie a pod. Masáž sa zameriava na tieto problémové oblasti, pomáha uvoľniť napätie, ktoré sa hromadí vo svaloch, a vyplaviť hormóny „dobrej nálady“ (t. j. dopamín), vďaka ktorým počas a po masáži prežívate celkový pocit relaxácie.

Masáž môže pomôcť aj tým, ktorí pociťujú silné bolesti hlavy a migrény. Zacielením na špecifické spúšťacie body v hlave a krku, môžu mnohí, ktorí trpia ťažkými symptómami spôsobenými migrénou, nájsť úľavu práve pri masážnej terapii.

Medzi ďalšie bežné zdravotné ťažkosti, ktoré môže masáž vyriešiť, patrí svalové napätie a chronická bolesť, bolesť čeľuste, artritída a ďalšie. Masáž môže tiež pomôcť telu urýchliť proces hojenia po zranení, pomôcť pri rehabilitačných kúrach či celkovo udržať vaše telo a myseľ zregenerované a vitálne.

Mýtus č. 3: Masáž odstraňuje toxíny

Nie je to tak úplne pravda, ale poďme sa na tento mýtus pozrieť trochu viac.

Masáž môže pomôcť zlepšiť krvný a lymfatický obeh v celom tele a správna cirkulácia krvi pre telo znamená množstvo pozitívnych vecí, vrátane pomoci pri procese odstraňovania toxínov a odpadu z tela. Zároveň pravidelné masáže pomáhajú udržiavať svaly silné a znižovať riziko vzniku zranení. Odpoveďou teda je, že masáž síce priamo toxíny neodstraňuje, avšak pravidelné návštevy masážneho štúdia môžu pozitívne ovplyvniť krvný a lymfatický obeh, ktoré, ak fungujú správne, telo je schopné vyplavovať toxíny z tela efektívnejšie.

Zdroj: www.freepik.com

Mýtus č. 4: Vaše telo by malo na druhý deň bolieť

Každý prežíva veci inak, vrátane masáže. Niekto môže pociťovať bolesť deň po masáži, najmä ak typ masáže zahŕňal silnejší tlak, zas na druhej strane iní nemusia cítiť žiadnu bolesť, čo však neznamená, že masáž „nefungovala“.

Akýkoľvek typ bolesti po masáži závisí od typu masáže, aké bolo zameranie masáže a ako vaše telo zareaguje. Tak či onak, každé telo je jedinečné a bude prežívať veci inak a bolesť po masáži je individuálna.

Mýtus č. 5: Masáž počas tehotenstva nie je bezpečná.

Nepravda. Masáž je počas tehotenstva bezpečná a môže byť veľmi prospešná pre matku aj dieťa. Dôležité je vybrať si toho správneho terapeuta, ktorý je v problematike masáží počas tehotenstva zorientovaný a zároveň dostatočne vyškolený. Masáž počas tehotenstva znižuje stres, úzkosť, depresiu a mnohé bolesti, ktoré ženy sprevádzajú počas tehotenstva.

Zdroj: www.freepik.com

Mýtus č. 6: Účinky masáže netrvajú dlho

Skeptici tvrdia, že výhody masážnej terapie sú minimálne a netrvajú dlho, najmä, ak hovoríme o úľave od bolesti. Faktom je, že odborný masážny terapeut dokáže svaly „vycvičiť“, aby boli pevnejšie a pružnejšie – čím ich pripraví lepšie znášať záťaž či stres. Pravidelná masáž teda rieši zdravotné ťažkosti nielen ako krátkodobá úľava, ale pravidelné návštevy masážneho štúdia pozitívne vplývajú na celkovú odolnosť vášho tela voči stresu či zraneniam.

Zdroj: www.freepik.com

Mýtus č. 7: Je neslušné byť počas masáže ticho

To vôbec nie je pravda, ak si počas masáže radi zavriete oči a užijete ticho, tak to nie je v žiadnom prípade neslušné. Ak sa počas masáže radi rozprávate a o čomkoľvek, tak u nás si vždy dobre a radi pokecáme.

Tak čo – našli ste tu niečo, čo ste už počuli, alebo vám to takto niekto prezentoval? Pevne veríme, že vám tento článok priblížil svet masáží a terapie, a ak ste dočítali tento článok až dokonca, budeme radi za každú spätnú väzbu v podobe lajku, komentára či zdieľania na soc. Sieťach. V prípade, že by ste si chceli pozrieť zoznam našich služieb – nájdete ho TU.