Peter Šturman

Bolesť krížov - príčiny a riešenia

Zdá sa, že väčšine ľudí nie sú bolesti chrbta cudzie. Najmä bolesti krížov v určitom roku života sužujú odhadom 75% dospelých ľudí.

Mnohé z týchto problémov súvisia s akútnymi zraneniami, ako sú autonehody, športové nehody alebo zranenia na pracovisku spôsobené nesprávnou manipuláciou s ťažkými predmetmi.

V iných prípadoch, ako je tehotenstvo, bolesť chrbta zmizne po narodení dieťaťa a telo sa vráti k svojej normálnej hmotnosti a zarovnaniu chrbtice.

Bolest krížov

Zdroj: www.freepik.com

Niekedy sa však bolesť chrbta rozvinie do chronického problému. Niektoré stavy, ako je spinálna artritída, spondylolistéza alebo spinálna stenóza, sa samy nevyliečia, takže máte neustálu alebo opakujúcu sa bolesť. Iné druhy chronickej bolesti chrbta sa vyskytujú v dôsledku opakovaných pohybových poranení a namáhania mäkkých tkanív.

Zlá manipulácia a držanie tela na pracovisku (napr. sedavé zamestnania alebo ťažká manuálna práca) alebo nadmerná športová aktivita, slabé chrbtové svaly, ktoré nepodporujú správne držanie tela, alebo muskuloskeletálne nepravidelnosti, ako sú spadnuté oblúky, môžu takisto dostať vašu hornú alebo dolnú časť chrbta do stavu pretrvávajúcej bolesti.

Prečo je bolesť dolnej časti chrbta taký bežný problém?

Spodná časť chrbta má iba päť stavcov – menej ako krk a stredná časť chrbta.

Spodná časť chrbta je miesto, kde sa chrbtica spája s panvou a nesie váhu celej hornej časti tela.

Krížová oblasť zažíva veľa pohybu a stresu, čo môže viesť k opotrebovaniu, roztrhnutiu a zraneniam.

Zdroj: www.freepik.com

Aké sú príznaky bolesti dolnej časti chrbta?

Príznaky bolesti dolnej časti chrbta sa môžu objaviť náhle alebo postupne. Náhle príznaky sa objavujú najčastejšie pri pohybovej aktivite, ktorou môže byť šport, práca alebo nesprávne dvíhanie predmetov zo zeme – pri takýchto činnostiach sa bolesť objaví okamžite. Bolesť krížov sa môže objaviť aj postupne, a to najmä zlou životosprávou, nesprávnym držaním tela v stoji a v sede, sedavý spôsob života, nadváha a obezita, rôzne úrazy či ploché nohy.

Zdroj: https://www.plnohodnotnyzivot.sk/

Najčastejšie zranenia, bolesti a choroby krížovej časti

Natiahnutie a vyvrtnutie: Natiahnutie chrbta a vyvrtnutie sú najčastejšou príčinou bolesti chrbta. Môžete si zraniť svaly, šľachy alebo väzy tým, že zdvíhate zlou technikou niečo príliš ťažké.

Stuhnutie: Vstávanie zo sedu môže chvíľu trvať a môžete mať pocit, že sa potrebujete prejsť alebo sa natiahnuť, aby ste sa uvoľnili. Stuhnutie sprevádza znížený rozsah pohybu.

Problémy s držaním tela: Pre mnohých ľudí s bolesťou chrbta stáť v rovnej polohe. Môžete stáť „krivo“ alebo zohnuto, s trupom nakloneným nabok a nie zarovnaným s chrbticou. Vaša spodná časť chrbta môže vyzerať plochá, nie zakrivená.

Zlomeniny: Kosti v chrbtici sa môžu zlomiť počas nehody, ako je autonehoda alebo pád. Určité stavy (ako je spondylolýza alebo osteoporóza) zvyšujú riziko zlomenín.

Problémy s platničkami: platničky tlmia stavce (malé chrbtové kosti). Disky sa môžu vyduť zo svojej polohy v chrbtici a tlačiť na nerv. S vekom môžu byť disky plochejšie a ponúkajú menšiu ochranu (degeneratívne ochorenie disku).

Štrukturálne problémy: Stav nazývaný spinálna stenóza nastáva, keď je chrbtica príliš úzka pre miechu. Niečo, čo zviera miechu, môže spôsobiť silnú bolesť sedacieho nervu a bolesť dolnej časti chrbta. Skolióza (zakrivenie chrbtice) môže viesť k bolestiam, stuhnutiu a ťažkostiam pri pohybe.

Artritída: Osteoartritída je najbežnejším typom artritídy, ktorá spôsobuje bolesť dolnej časti chrbta. Ankylozujúca spondylitída spôsobuje bolesti krížov, zápaly a stuhnutosť chrbtice.

Spondylolistéza: Tento stav spôsobuje, že stavce v chrbtici vykĺznu z miesta. Spondylolistéza vedie k bolestiam krížov a často aj k bolestiam nôh.

Symptómy bolesti spodnej časti chrbta:

 • Necitlivosť
 • Mravčenie
 • Slabosť
 • Obmedzený rozsah pohybu
 • Bolesť vyžarujúca do jednej alebo oboch nôh (radikulopatia)

Existujú aj prenesené bolesti chrbta. Nemajú pôvod v samotnej chrbtici, ale signalizujú problémy v inom orgáne. Bolesti chrbta preto môžu byť príznakom nasledovných chorôb:

  • vred žalúdka alebo dvanástnika
  • infarkt myokardu
  • disekcia aorty
  • žlčníkové alebo obličkové kamene
  • zápal obličiek
  • rôzne virózy

Ako môžeme bolesti krížov riešiť?

 • Posilňovacie cvičenia, ktoré vám pomôžu vychutnať si lepšiu oporu chrbtice a udržať rovnejšie držanie tela
 • Flexibilné cvičenia (strečing) na jemné a starostlivé rozšírenie rozsahu pohybu chrbta
 • Stabilizačné cvičenia, ktoré vám pomôžu udržať komponenty chrbtice na mieste pri vykonávaní každodenných úloh (od sedenia na stoličke až po vstávanie z postele)
 • Ortopedické vložky na kompenzáciu nerovnováhy chodidiel alebo nôh, ktoré namáhajú vaše svaly
 • Striedavá kryoterapia a tepelná terapia na zmiernenie bolesti a zápalu tkaniva
 • Chiroterapia (naprávanie) na normalizáciu zarovnania chrbtice
 • Zmeny životného štýlu, aby sa predišlo zbytočnému namáhaniu spôsobenému nepohodlnou pracovnou alebo športovou ergonómiou
 • Masážna terapia na upokojenie, zahriatie a uvoľnenie stiahnutých svalov a spojivových tkanív

Pozor na dočasné riešenia bolesti krížov

Lieky ako ibalgin, nalgesin či iné môžu byť užitočné, ale dlhodobé užívanie môže spôsobiť zápal žalúdka a vredy, ako aj možné krvácanie a dokonca poškodenie obličiek, najmä u starších ľudí. Benzodiazepíny a opiáty môžu nielen spôsobiť sedáciu, takže je ťažké jasne myslieť a normálne fungovať, ale sú aj návykové. Pri akútnej bolesti dolnej časti chrbta prevažujú výhody týchto liekov nad nevýhodami. Dôležité je vedieť, že iné lieky, ako paracetamol (napr. Panadol), steroidy, antidepresíva a lieky proti záchvatom, neboli pri akútnej bolesti dolnej časti chrbta vôbec užitočné.

Nezabúdajte na svoje zdravie a myslite na to, že zdravotné problémy sa nedajú zamiesť pod koberec. Objednajte si svoj termín v našom rezervačnom systéme a príďte zregenerovať a zrelaxovať svoje telo, ale aj myseľ!

Zdroje:

https://www.health.harvard.edu/

https://my.clevelandclinic.org

https://www.union.sk/